PEZET - DEZYNSEKCJA, DEZYNFEKCJA, DERATYZACJA


Mrówka faraona

Mrówka faraona (faraonka) (Monomorium pharaonis) - gatunek owadów z rzędu błonkoskrzydłych.

Mrówki faraona to gatunek kosmopolityczny pochodzący prawdopodobnie z Afryki Zachodniej lub Indonezji. W chłodniejszych strefach klimatycznych gniazdują wyłącznie w siedzibach ludzkich (ogrzewane budynki są niezbędne do ich przezimowania). Są zmorą bloków mieszkalnych, gdyż dzięki swoim niewielkim wymiarom są w stanie dostać się praktycznie wszędzie, zarówno jeśli chodzi o poszukiwanie pokarmu jak i zakładanie gniazd. Faraonki są trudne do wytępienia. Przyczyną tego jest fakt, że kolonia tych mrówek posiada wiele królowych, co pozwala tym mrówkom na szybki rozwój nowej kolonii zaledwie od kilku robotnic i jednej królowej. W przypadku pojawienia się mrówek w bloku mieszkalnym potrzebne jest wspólne działanie wszystkich mieszkańców.

Wielkość kolonii może dochodzić do wielu setek tysięcy, a nawet milionów robotnic. Dzięki różnorakim strategiom rozmnażania są one praktycznie niezniszczalne. Zwykle trzon każdej kolonii stanowi grupa wielu królowych (poliginia), często też kolonie te są wielogniazdowe (polikalia). Nową kolonię może założyć grupa robotnic posiadająca poczwarki, gdyż są w stanie wyhodować z nich nowe królowe.

Gniazdują we wszystkich dostepnych w budynku szczelinach, przemieszczając się swobodnie z mieszkania do mieszkania. Nie mają też specjalnych preferencji żywieniowych zjadając to, co jest dostępne u człowieka.

Bezskrzydłe królowe żyją około 4-10 miesięcy.

 

Faraonka mylona jest niekiedy z mrówką złodziejką (Solenopsis fugax). Widoczną różnicą jest budowa ich czułek - czułki mrówki złodziejki mają 10 segmentów.

Opis gatunku

Królowa:
Wielkość do 4 mm
Kolor ciała nieznacznie ciemniejszy niż u robotnic.

Samiec:
Wielkość 2 mm.
Kolor czarny. Czułki wyprostowane.

Robotnice:
Wielkość 1.5 - 2 mm.
Kolor od żółtobrązowego do czerwonego (rudego).
Oczy względnie małe, 6 lub osiem przyoczek. Stylik dwuczłonowy. Czułki 12 segmentowe przy czym trzy ostatnie są zgrubione i tworzą tak zwaną "buławkę". Posiada żądło.

Źródło: Wikipedia

Realizacja: MAXIGRAF